Skauci Europy

sk-skala-naradyStowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego SKAUCI EUROPY FSE zapewnia młodym ludziom możliwość rozwoju w pięciu dziedzinach: zdrowia i sprawności fizycznej, zmysłu praktycznego, kształcenia charakteru, postawy służby i rozwoju życia duchowego.

Zapraszamy dzieci w wieku 8-12 lat do Gromady Wilczków oraz dziewczęta i chłopców w wieku 13-15 lat do zastępów harcerskich.

GROMADA WILCZKÓW – ta nazwa nie jest przypadkowa. Nasze zabawy i zwyczaje biorą się z Księgi Dżungli Rudyarda Kiplinga. Opisane są tam przygody i prawa którym poddać się musi bohater tej historii – Mowgli. Jako małe dziecko trafił on do rodziny wilków, ta z kolei przedstawiła go Radzie Gromady… która przyjęła go w swoje szeregi. Mowgli dorastał jako wilcze dziecię, uczył się Praw Dżungli, zdobywał sprawność podczas łowów, zaskarbiał sobie przyjaźnie i stawiał czoła nieprawościom napotykanym na swej drodze. Uosoabiał je zwłaszcza Shere Khan – stary tygrys, stale obmyślający na Mowglim zemstę.sk-strzelanie-z-luku

Wszystkie nowe osoby trafiają do naszej Gromady, właśnie jako młode wilczki. Nazywamy je „delikatnymi łapkami” na znak, że jeszcze wiele muszą się nauczyć, zanim zaczną zdobywać dla Gromady pierwsze trofea, a dla siebie gwiazdki i sprawności, świadczące o ich umiejętnościach. Wszyscy byliśmy kiedyś „delikatnymi łapkami”.

sk-ogniskoTrzy razy w roku nasza gromada wyrusza na swoje Łowy. Są to kilkudniowe wyjazdy na których przebywamy razem, razem się bawimy, razem przygotowujemy posiłki, razem spędzamy czas przy wieczornych ogniskach do których przygotowujemy zabawy i przedstawienia. Ważnym elementem takich wyjazdów jest dokładne poznawanie Prawa Gromady. Zazwyczaj odbywa się to na codziennym krótkim zebraniu, nazywanym przez nas „Skałą Narady”. Siadamy wówczas z naszym Akelą wokół „totemu Gromady” i wsłuchujemy się w to co ma on nam do powiedzenia. Czasami też przygotowujemy wcześniej krótkie przedstawienie żeby lepiej zapamiętać Prawo.

Akela to jest „Stary Wilk” przewodzący Gromadzie. Zna on bardzo dobrze Prawo, pomaga nam w zdobywaniu kolejnych sprawności i w poznawaniu Prawa. Pilnuje też, żeby było ono przestrzegane podczas wszystkich zabaw. Naszemu Akeli pomagają inne zwierzęta dżungli: Baloo, Bagheera, Hathi, Ikki, Szary Brat… Dzięki ich pracy wilczki uczą się życia w dżungli.

sk-totemZbiórki mamy zazwyczaj dwa – trzy razy w miesiącu w soboty lub niedziele. Jeśli dniem zbiórki jest niedziela, to wtedy najpierw idziemy na Mszę Świętą. Zbiórka trwa najczęściej 3 godziny. Większość zbiorki jest poświęcona zabawie. Mamy sporą listę ulubionych gier. Czasem też uczymy się nowej zabawy.

Zapraszamy do naszej Gromady każdego kto chce włączyć się do zabawy w Dżunglę.

Więcej informacji u Akeli pod numerem 509 55 88 46

Więcej o wilczkach kliknij link
https://skauci-europy.pl/o-nas/kim-jestesmy/wilczki
HARCERZE – więcej o harcerzach kliknij link
http://skauci-europy.pl/o-nas/kim-jestesmy/harcerki-harcerze
SKAUCI EUROPY – dowiedz się więcej
https://skauci-europy.pl/